👨⚕ Правець — це тяжка інфекційна хвороба, при якій виникають сильні судоми, під час яких можуть ламатися кістки, виникають сильні болі та з’являються проблеми з ковтанням і диханням.
Правцем легко заразитися за звичайних буденних умов: при потраплянні ґрунту, наприклад, в рану чи поріз, поранившись цвяхом чи загнавши щіпку в шкіру, при укусі тварин, під час садових робіт. В умовах війни ризик зараження правцем ще вищий, бо кожне вогнепальне поранення є потенційно небезпечним щодо зараження збудником правця. Смертність від цієї хвороби висока і може сягати 70%.
☝️ Вакцинація є найдієвішим методом профілактики. Проте лише за умови, що людина вакцинована та має ревакцинацію для підтримання імунітету. Календарем щеплень передбачена вакцинація та ревакцинація у дитячому віці (у 2, 4 6, 18 місяців та в 6 і 16 років) та ревакцинується кожні 10 років уже у дорослому віці.
Захист, який формується після вакцинації від правця, не зберігається протягом усього життя. Саме тому всім дорослим людям необхідно кожні 10 років життя робити ревакцинацію, щоб підтримувати високий рівень антитіл до цієї небезпечної хвороби.
Якщо так сталося, що ви раніше не були щеплені або не знаєте, чи вас вакцинували від правця, то обов’язково зверніться до сімейного лікаря, щоб отримати три дози вакцини АДП-М проти правця та дифтерії з інтервалом 4 тижні між першою й другою дозою та 6 місяців між другою та третьою дозами.
Далі ревакцинуйтеся кожні 10 років.
Міністерство охорони здоров’я України