Як діяти коли порушили правила щодо карантину?

17 березня 2020 року у зв’язку з поширенням COVID-19 до Кодексу України про адміністративні правопорушення додано нову статтю 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей». Перспектива заплатити штраф від 17 000 до 34 000 грн. за порушення карантинних правил просто змушує про неї говорити всюди. Але давайте без зайвих емоцій детально розберемося в процедурі притягнення до відповідальності за даною статтею.

Дана стаття передбачає покарання за такі порушення:

  1. Правил щодо карантину людей;
  2. Санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими актами законодавства;
  3. Рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Важливо пам’ятати, що при складанні протоколу уповноважена особа зобов’язана чітко посилатись на норму, яку порушила особа. Але дуже часто поліцейські обмежуються лише зазначенням ст. 44-3 КУпАП замість того, щоб чітко зазначити суть правопорушення (яку дію вчинив правопорушник та якою нормою передбачена відповідальність за її вчинення).

За практикою, що вже склалася, в більшості випадків протоколи складає поліція, хоча також можуть складати уповноважені особи органів охорони здоров’я, уповноважені особи органів державної санітарно-епідеміологічної служби (хоча СЕС ліквідована ще в 2017 році), посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищної рад (визначаються безпосередньо на місцевому рівні). Компетенцію щодо складання протоколу за даною статтею розмежовано у ст. 255 КУпАП.

Уповноважений суб’єкт фіксує виявлене правопорушення протоколом. Останній є лише проміжним документом. Остаточно вирішується питання щодо притягнення до відповідальності лише постановою суду.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Якщо ж трапився такий прикрий випадок, звертайте увагу на аргументи та докази поліцейських (відсутність чи недостатність останніх є підставою для закриття справи) – доводьте їм, що ви не порушували. Не відмовляйтесь від підписання протоколу та обов’язково отримайте його копію, адже це застрахує вас від різного роду дописок в протоколі з боку уповноваженого суб’єкта, а отримання копії полегшить вам здійснення захисту.

Якщо не згодні з аргументами поліцейських і вважаєте, що нічого не порушували, то в такому разі також обов’язково підписуйте протокол і зазначайте, що не погоджуєтесь із протоколом та долучаєте до нього пояснення на окремому аркуші. На цьому окремому аркуші обов’язково викладіть вашу версію подій і наведіть докази того: що ви не порушували закон: фото-, відео, дані ваших свідків.

Якщо ж ви не надали пояснень під час складання протоколу, то у вас ще буде можливість надати їх безпосередньо під час судового розгляду, але для цього треба буде вжити цілу низку заходів до суду і в самому суді.

Стримуйте свої емоції та не конфліктуйте, бо всі ваші дії можуть бути зафіксовані на боді-камеру поліцейського та оприлюднені в суді.

Якщо протокол на вас таки склали, то відслідковуйте рух справи на офіційному веб-сайті «Судова влада» за своїм прізвищем.

Пам’ятайте, що завжди і всюди ви маєте право на захист адвоката та професійну правову допомогу. Відповідно до ст. 59 Конституції України: «Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав».

Тому не втрачайте адекватності та не панікуйте.

Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

  • написавши на нашу електронну пошту: poltava2.poltava@legalaid.pl.ua
  • зателефонувавши на номери: (0532) 56-02-88; (050)561-77-46; (068) 502-26-54
  • необхідні документи також можна залишити в скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Європейська, 37/40.

У Великобагачанському районі звертайтеся до відділу «Великобагачанське бюро правової допомоги» Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

  • написавши на нашу електронну пошту: velykobahachanske@legalaid.pl.ua
  • зателефонувавши на номери: 0953560339; 0501959153

Необхідні документи також можна залишити в скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою: смт. Велика Багачка, вул. Каштанова, 19А

Правову консультацію можна також отримати:

Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави!